אודות

מהי נוירוגסטרואנטרולוגיה?

נוירוגסטרואנטרולוגיה הינה תחום מרכזי בגסטרואנטרולוגיה העוסק באבחון, טיפול וחקר של הפרעות תפקודיות והפרעות בתנועתיות מערכת העיכול. הפרעות אלו מהוות את קבוצת המחלות השכיחה ביותר בגסטרואנטרולוגיה (אחראית לעד 50% מביקורי רופא). בין ההפרעות השכיחות בנוירוגסטרואנטרולוגיה ניתן למצוא: הפרעות במנגנון הבליעה, מחלת ההחזר הקיבתי ושטי (GERD), תסמונת המעי הרגיש ( (IBS והפרעות תפקודיות הקשורות לרצפת האגן. אבחון בעיות בתנועתיות מערכת העיכול מסתמך על תשאול מדוקדק ובדיקות אבחנתיות. הטיפול בהפרעות תפקודיות נסמך על גישה רב-תחומית ומשלב טיפולים תרופתיים לצד טיפולים התנהגותיים.

נושאים עיקרים בהם עוסק התחום : נוירוגסטרואנטרולוגיה

1. הכרת האנטומיה של המערכות (עצבים, שרירים, סוגרים) המאפשרות תנועתיות ותפקוד תקינים של מערכת העיכול. יישום ידע בניהול המקרה של המטופל.

2. הכרת הפיזיולוגיה והפתופיזיולוגיה של המערכות המפקחות על תנועתיות מערכת העיכול ועל עיבוד מסרים תחושתיים המגיעים ממערכת העיכול אל מערכת העצבים המרכזית (ציר מוח-מעי). יישום ידע בניהול הבירור והטיפול במטופל עם הפרעה בתנועתיות מערכת העיכול.

3. הכרה ויכולת לבצע בירור אבחנתי של המחלות והמנגנונים הגורמים להפרעות תפקודיות ולפגיעה בתנועתיות מערכת העיכול.

4. ידע, יכולת לבצע ולפענח בדיקות אבחנתיות לבירור הפרעה בתנועתיות מערכת העיכול. נושא זה כולל את הבנת ההתוויות, התועלת הצפויה, והמגבלות של הבדיקות האבחנתיות ויישום ידע זה בניהול המקרה של המטופל.

5. יישום הידע על דרכי הטיפול התרופתי, ההתנהגותי (מודל ביופסיכוסוציאלי) והכירורגי בניהול מקרים של הפרעות תפקודיות ובתנועתיות מערכת העיכול.
בתחום הנוירוגסטרואנטרולוגיה לבין אוכלוסיית החולים הלוקים במחלות ותסמונות הקשורות לתחום זה, על מנת לספק טיפול מיטבי ומזור לתלונותיהם.